Դիմակայություն եւ վերականգնում. կանանց դերը կոնֆլիկտային գոտիներում
ՀՕՄ-ի Կենտրոնական վարչությունը ՄԱԿ-ի կանանց իրավիճակի հանձնաժողովի 69-րդ Խորհրդաժողովի շրջանակներում 2025-ի մարտ 12-ին կազմակերպել է սեմինար՝ «Դիմակայություն եւ վերականգնում. կանանց դերը կոնֆլիկտային գոտիներում» խորագրով:
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, դոկտ․ Գեւորգ Հակոբջյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ «Պատիվ ունեմ մասնակցել #CSW69 ին, ներկայացնելով Armenian Legal Center for Justice & Human Rights (ALC) Armenian Relief Society — Հայ Օգնութեան Միութիւն (ARS) կողքին: Խոսել եմ հակամարտության գոտիներում կանանց իրավական պաշտպանության ապահովման հրատապ անհրաժեշտության մասին՝ Հայաստանից/Արցախից մինչեւ Սիրիա, Լիբանան եւ Երուսաղեմ:
Իրավական պաշտպանությունն անիմաստ է առանց կատարման: Եթե պայմանագրերն ու օրենքները չեն պաշտպանում կանանց, մենք պետք է առաջ մղենք կոնկրետ իրավական մեխանիզմներ, պաշտպանենք միջազգային/տարածաշրջանային դատարաններում հաշվետվողականության համար եւ պահանջենք քաղաքականության բարեփոխումներ, որոնք ապահովում են իրական կատարումը: Գործելու ժամանակը հիմա է։
Ես նույնպես պատիվ ունեցա նպաստելու «Խոսք գետնից»՝ խաղաղաշինության եւ կանանց եւ զինված հակամարտության շուրջ գործողությունների հրատապ անհրաժեշտությանը՝ կազմակերպված #Oxfam-ի կողմից: Տարածված պատմություններն ու պատկերացումները վկայում են ճգնաժամի մեջ գտնվող կանանց դիմացկունության եւ նրանց իսկապես պաշտպանող իրավական շրջանակների սեղմ անհրաժեշտության մասին: Ավելին, ես ընդգծել եմ, որ տղամարդիկ պետք է դառնան անհավասարության համակարգերի ապամոնտաժման ակտիվ մասնակիցներ եւ դաշնակիցներ, որոնք պաշտպանեն կանանց եւ աղջիկների իրավական եւ փաստացի պաշտպանությունը ամբողջ աշխարհում:
Շնորհակալ եմ, որ կիսել եմ այս հարթակը գործընկեր փաստաբանների հետ եւ մասնակցել քննադատական քննարկումներին դիմակայունության, իրավական հաշվետվողականության եւ կոլեկտիվ գործողությունների ուժի վերաբերյալ»,- նշել է նա: