Բեռլինի մեջ բողոքի ցույցը կոչ Է անհապաղ գործողությունների ընդդեմ Ադրբեջանի անօրինական քայլերի
Մարդու իրավունքների պաշտպաններ, ակտիվիստներ եւ մտահոգ քաղաքացիներ մարտի 10-ին հավաքվել էին Բրանդենբուրգի դարպասի մոտ՝ պահանջելու անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում անօրինական կերպով պահվող հայ քաղբանտարկյալներին: Բողոքի ցույցը, որը կազմակերպված է Zentralrat der Armenier in Deutschland e.V. Սպառնացող մարդկանց հասարակության (GfbV), Theophanu Club Germany Աշխատանքային խմբի ճանաչման դեմ, ընդդեմ ցեղասպանության, միջազգային փոխըմբռնման e.V., IGFM Internationale Gesellschaft f ür Menschenrechte e.V., Deutschland, եւ Ազատ հայ պատանդների քաղաքացիական շարժումը, եվրոպական առաջնորդներին կոչ է արել հրատապ գործողություններ ձեռնարկել Ադրբեջանի շարունակական մարդկային դեմ իրավունքների խախտումներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանները, այդ թվում՝ ԶԱԴ-ի նախագահ Ջոնաթան Սպանգենբերգը դիմել են ամբոխին՝ ընդգծելով հայերի սիստեմատիկ հետապնդումները եւ Ադրբեջանի կողմից քաղբանտարկյալների օգտագործումը որպես բանակցություններում սակարկող գործիքներ: «Ձերբակալվածները, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանը, դիմանում են անմարդկային պայմաններում՝ խոշտանգումների եւ վատ վերաբերմունքի մասին հաղորդագրություններով: Վարդանյանն այս պահին հացադուլի մեջ է, եւ նրա կյանքը ծանր վտանգի տակ է: Մենք չենք կարող լռել», — հայտարարել է Սպանգենբերգը:
Բողոքականները շեշտել են, որ Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են միջազգային իրավունքը, ներառյալ ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության կոնվենցիան եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան: Ցուցարարները Եվրամիությանը, Գերմանիային եւ Ֆրանսիային կոչ են արել կիրառել հետեւյալ միջոցները.
• Պատժամիջոցներ Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ — Թիրախային պատժամիջոցներ այն անձանց եւ կառույցների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են հայ բանտարկյալների անօրինական կալանքի եւ վատ վերաբերմունքի համար:
• Բանտերի պայմանների միջազգային մոնիտորինգ — ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի թույլ տա ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեին եւ Միջազգային Կարմիր խաչին գնահատել բանտարկյալների վերաբերմունքը:
• Բոլոր հայ ձերբակալվածների անհապաղ ազատ արձակում — պահանջում եմ Ադրբեջանից կատարել մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորությունները եւ ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին առանց նախապայմանների:
• Հայկական մշակութային ժառանգության պահպանում — Հետազոտել եւ կանխել օկուպացված Արցախում հայկական մշակութային եւ կրոնական վայրերի հետագա ոչնչացումը:
• Տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձի ապահովում — Միջազգային պաշտպանության մեխանիզմների պաշտպան, որը թույլ է տալիս հայերին վերադառնալ հայրենիք:
Բողոքի ակցիայի ելույթները դատապարտել են եվրոպական անգործությունը՝ Սպանգենբերգը հղելով Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը՝ կանխելու ցեղասպանությունները եւ պաշտպանելու խոցելի համայնքները: Նա քննադատեց կանցլեր Օլաֆ Շոլցի վճռական գործողությունների չդիմելը եւ կոչ արեց պաշտոնական միջնորդություն ներկայացնել Միջազգային քրեական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի:
Այս բողոքը հետեւում է մարդու իրավունքների պաշտպան կազմակերպությունների շարունակական դիվանագիտական կոչերին Եվրահանձնաժողովին եւ Ֆրանսիայի կառավարությանը: Չնայած ՄԱԿ-ի կողմից ցեղասպանության վտանգի մասին կրկնվող զգուշացումներին, իմաստալից միջազգային գործողությունը մնում է բացակայում:
Մարդու իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունների կոալիցիան նախատեսում է հետագա ցույցեր Եվրոպայում եւ պաշտոնական միջնորդություն կներկայացնի Եվրոպական խորհրդարան՝ կոչ անելով անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ: Բողոքի ակցիայի կազմակերպիչները նաեւ կոչ են արել Եվրոպայի քաղաքացիներին բարձրացնել իրազեկվածությունը եւ ճնշում գործադրել իրենց կառավարությունների վրա՝ գործելու մարդու իրավունքների այս կոպիտ խախտումների դեմ:
«Աշխարհը չպետք է աչք փակի Ադրբեջանի հանցագործությունների վրա», — ասել է GfbV-ի մարդու իրավունքների գծով ղեկավար Սառա Ռինկը: «Բառերի ժամանակն ավարտվել է, մենք հիմա գործի կարիք ունենք: ”